risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Malowanie poddasza - jak wybrać najlepszą farbę?
Budownictwo

Malowanie poddasza – jak wybrać najlepszą farbę?

Malowanie ścian wewnątrz domu wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Szczególnym wyzwaniem może okazać się malowanie poddasza. Występujące w tej strefie skosy trudniej jest pokryć farbą niż powierzchnie pod kątem prostym. Jakie akcesoria będą przydatne i jaką farbę najlepiej wybrać?

Wybór ekwipunku

Malowanie powierzchni pod nietypowym kątem może okazać się skomplikowane. Aby realizacja zadania nie była zbyt trudna, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. W przypadku poddasza zaleca się zaopatrzyć w drążek teleskopowy. Umożliwi on dosięganie wysoko umiejscowionych fragmentów ścian. Zaleca się wybór wałków, których runo posiada ok. 1-1,5 cm długości. Malując pomieszczenie pod skośnym dachem, warto skorzystać również z mniejszych pędzli. Pomogą pokryć farbą trudno dostępne fragmenty powierzchni.

Odpowiednia farba

Pomieszczenia na poddaszu są dość wymagające jeśli chodzi o dobór farby. Bardzo ważnym jest, aby była ona dobrze przylegająca i nie odpryskiwała. W przypadku skośnych ścian wyjątkowo istotna jest możliwość łatwego pokrycia powierzchni. Warto pamiętać również o trwałości i paroprzepuszczalności farby. Zalecanymi rozwiązaniami są farby lateksowe i akrylowo-lateksowe. Akrylowe emulsje nadadzą się do pomalowania sufitu. Propozycją wyjątkowo interesującą są lateksowe farby ceramiczne, które charakteryzuje szczególna trwałość i odporność. Oprócz dobrego krycia ważne jest również, aby pomalowana powierzchnia nie była podatna na wybłyszczanie. Dolne partie skośnych ścian narażone są na opieranie i ocieranie się o nie. Farba mało odporna na tego rodzaju zużycie mogłaby więc szybko ulec zniszczeniu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Poszukując farby do malowania poddasza, należy zwrócić uwagę na to, aby nie była toksyczna. Zaleca się kupowanie produktów znanych i sprawdzonych marek. Bezpieczne emulsje oznaczone są symbolami posiadanych certyfikatów. Oprócz braku toksyczności, ważne są również właściwości hipoalergiczne kupowanego produktu. Ma to szczególne znaczenie w domach osób podatnych na uczulenia i mieszkaniach z małymi dziećmi. Aby wybrać farbę bezpieczną dla zdrowia, warto zwrócić uwagę na zawarty w niej poziom LZO czyli lotnych związków organicznych. Producenci mają obowiązek umieszczania takich informacji na opakowaniu. Czym mniejsza ilość LZO, tym emulsja jest bardziej bezpieczna. Zbyt wysokie stężenie tych substancji jest szczególnie ryzykowne dla osób, które nakładają farbę na ściany. Odpowiedni dobór farby pozwoli cieszyć się dobrym efektem przez długi czas.