risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Budownictwo

Listwy elewacyjne – ich wymiar dekoracyjny i praktyczny

Wnętrze domu jest bardzo ważne, ale nie mniej istotny jego wygląd zewnętrzny. To, jakie zastosujemy rozwiązania i materiały budowlane, decyduje o jego nieprzeciętnym charakterze. Jednym z elementów, które mają niebagatelny wpływ na estetykę domu, są listwy elewacyjne. Warto dobrze zapoznać się z tym produktem, który daje nieograniczone możliwości.

Listwy elewacyjne – co to takiego?

Profile elewacyjne to długie i wąskie listwy, które mogą różnić się nieco swoim kształtem. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości twardego styropianu, który dodatkowo na zewnątrz powlekany jest specjalnym środkiem, np. tynkiem sztukatorskim na bazie żywicy akrylowej, który sprawia, że są one bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrze. Dzięki temu profile elewacyjne są właściwie na długie lata zabezpieczone przed powstawaniem pęknięć i innych mikrouszkodzeń. Te elementy wykończeniowe mogą być również wykonane z innych trwałych materiałów, czego przykładem są profile PCV. Ponadto dzięki temu, że do ich produkcji użyte są wysokiej jakości tworzywa sztuczne, to profile PCV są także lekkie i tym samym proste w montażu.

wizualizacja

Gdzie montuje się profile elewacyjne?

Listwy elewacyjne mogą pełnić zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne. Ponadto można je montować w bardzo różnych miejscach, dzięki czemu wygląd zewnętrzny może zdecydowanie zyskać na swoim końcowym efekcie estetycznym. Te długi listwy umieszcza się między innymi wokół okien, drzwi, a także mogą pełnić formę gzymsu, który oddziela poszczególne kondygnacje od siebie. Można montować je zarówno poziomo, jak i pionowo. Takie zastosowanie profili elewacyjnych ma przede wszystkim wymiar estetyczny – dom nabiera szczególnego charakteru, ale nie tylko – pełnią one również funkcje praktyczne, np. z ich pomocą można ukryć drobne niedoskonałości, a nawet wpłynąć na lepsze zabezpieczenie różnego rodzaju wnęk i szczelin, które mogą znajdować się wokół okien czy drzwi.

budynek wizualizacja

Jak podkreślić styl domu?

Wszyscy chcemy, aby nasz dom odznaczał się niepowtarzalnym stylem i charakterem – takie właśnie efekty można uzyskać stosując m.in. kątowniki PCV. Ten drobny element wykończeniowy może odznaczać się różnym kształtem, dzięki czemu można wystylizować dom adekwatnie do swoich preferencji i oczekiwań. Ponadto listwy elewacyjne można także malować lub dopasować je pod względem kolorystycznym. To właśnie w ten sposób powstają piękne, eleganckie i unikalne domy, które wpisują się w określone style architektoniczne. Co istotne – jest to także materiał bardzo solidny i trwały.