risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

jakie płytki do kuchni na ścianę
Dom

Jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać?

Ściany w kuchni, szczególnie te w bezpośredniej bliskości blatów kuchennych i stołu jadalnego, są narażone na zabrudzenie. Dobrze jest więc wykończyć je płytkami, które zmywa się dużo łatwiej niż – na przykład – ścianę pomalowaną farbą. Jakie płytki do kuchni na ścianę są najlepszym wyborem? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, wiele zależy bowiem od naszych upodobań, wystroju kuchni i ewentualnych przemeblowań w przyszłości.

Jakie płytki do kuchni na ścianę są najlepsze? Te o niskiej nasiąkliwości

Na ścianie lub ścianach w kuchni powinny znaleźć się płytki, które nie są nasiąkliwe. W kuchni często będzie panować duża wilgotność, unosić się para. Płytki o niskiej nasiąkliwości – jak sama nazwa wskazuje – nie będą nasiąkać wilgocią, a jeśli już to w bardzo minimalnym stopniu, nawet jeśli para na nich na jakiś czas osiądzie. Takie płytki po wielu latach na ścianie wciąż będą wyglądać dobrze. Płytki o wysokiej nasiąkliwości z biegiem czasu wyglądają dużo gorzej. Pojawiają się na nich trudne do wyczyszczenia zacieki i inne zabrudzenia.

Na których częściach ścian płytki powinny się znaleźć?

Wbrew pozorom to bardzo ważne zagadnienie. Wiele osób decyduje się na założenie płytek kuchennych tylko na ścianie przy blatach. Niektórzy wyłącznie w pustych miejscach pomiędzy stojącymi i wiszącymi kuchennymi meblami. Takie płytki mogą wyglądać dobrze, ewentualne przemeblowanie jednak spowoduje odsłonięcie miejsc bez płytek. Konieczny będzie poważniejszy remont i założenie płytek tam, gdzie ich nie ma. Najlepiej więc zakładać płytki na całej powierzchni ściany, przynajmniej do wysokości wiszących mebli. Można też zdecydować się na założenie płytek na ścianach sąsiadujących z tą, na której wiszą meble kuchenne. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie gdy kuchnia jest mała. W takiej istnieje bowiem duże ryzyko zachlapywania nie tylko ściany, na której wiszą meble, ale i tych, które z nią sąsiadują.

Jaki kolor płytek wybrać?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji i wystroju kuchni, a także umiejętności łączenia poszczególnych elementów wystroju. Najbezpieczniejszą opcją jest założenie płytek, które pasują zawsze, czyli białych, szarych lub jasnych – na przykład kawowych. Oczywiście aby trochę przełamać monotonię płytek, co któraś może być z wybranym elementem ozdobnym. Takie płytki będą pasować do każdych mebli kuchennych. Osoby nieco odważniejsze, mogą zdecydować się na płytki ze znaczną ilością wzorów i kolorów. Takie pasują szczególnie do kuchni, w których meble są w jednolitym kolorze, są wręcz monotonne. Wybierając takie płytki, trzeba się jednak liczyć z tym, że po przemeblowaniu lub wymianie mebli mogą już z nowymi nie współgrać.

Istotna jest też wielkość płytek. Warto rozważyć założenie takich, które są znacznej wielkości. Sprawdzają się między innymi w małych kuchniach, optycznie powiększając pomieszczenie i sprawiając, że wygląda bardziej nowocześnie. Decydując się na mniejsze, trzeba też zwrócić uwagę na dobór fugi. Zbyt szerokie fugi w złych kolorach mogą popsuć wygląd nawet najładniejszych płytek. Ściana z małymi płytkami i takimi fugami nie będzie wyglądać atrakcyjnie.

Oczywiście bez względu na rodzaj płytek, nie można zapominać o regularnych ich zmywaniu. Tylko czyste będą bowiem wyglądać atrakcyjnie. Czasami osad na płytki osiada na tyle równomiernie, że wręcz go nie widać. Dopiero przemycie wszystkich płytek sprawia, że kuchnia zyskuje nowy blask.