Tutaj jesteś

Piana PUR – doskonały sposób na ocieplenie poddasza

26 lipca 2022 Budownictwo Piana PUR

Nieocieplone poddasze może być przyczyną sporych rachunków za ogrzewanie. Jaką metodę termoizolacji wziąć wtedy pod uwagę? Jednym z dostępnych materiałów jest piana PUR. Czym się wyróżnia i dlaczego warto ją wybrać?

Jak ocieplić poddasze?

Poddasze powinno być ocieplone, by zmniejszyć ucieczkę ciepła i sprawić, by korzystanie z budynku było komfortowe i oszczędne w okresie zimowym. Warstwa termoizolacji na poddaszu zmniejsza również jego nadmierne nagrzewanie latem.

Do ocieplenia poddasza stosowane są różne rodzaje materiałów. Wśród nich dostępne są piany PUR, które powstają z poliuretanu. Piany te mogą być używane zarówno w nowych, jak i istniejących już budynkach. Sprawdzają się w domach jednorodzinnych, ale także używane są w innych obiektach, na przykład przemysłowych, gospodarskich.

Czym jest piana PUR?

To materiał powstający z poliuretanu – popularnego tworzywa sztucznego stosowanego w wielu dziedzinach przemysłu.

Piana PUR jest nakładana przez natrysk, a jej objętość w trakcie aplikacji ulega powiększeniu nawet o 50 razy na skutek reakcji z dwutlenkiem węgla. W efekcie dociera do trudno dostępnych miejsc i bardzo dobrze sprawdza się również przy termoizolacji poddaszy o skomplikowanej budowie.

Rodzaje piany PUR do izolacji poddasza

Piany PUR występują w dwóch wariantach różniących się swoją strukturą. Są to piany otwartokomórkowe oraz zamkniętokomórkowe.

Do izolacji poddasza od środka budynku najczęściej wykorzystuje się piany o strukturze otwartokomórkowej. Tworzą one bezspoinową, gąbczastą strukturę o otwartych komórkach, która zawiera w sobie dużo powietrza, dzięki czemu wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i oddychające.

Z kolei od zewnątrz może być zastosowana piana PUR zamkniętokomórkowa. Składa się z zamkniętych komórek i charakteryzuje się tworzeniem twardych, sztywnych powłok, które są wysoce odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na wilgoć. Taka piana może być użyta na istniejące już pokrycie dachowe, na przykład z papy.

Dlaczego warto izolować poddasze pianą PUR?

Izolacja poddasza wykonana za pomocą pianki PUR niesie za sobą szereg korzyści.

  • Korzystny parametr lambda – pianki charakteryzują się korzystnym współczynnikiem lambda, czyli oporu cieplnego. Wynosi on 0,022-0,037, co oznacza, że pianki PUR są skutecznymi termoizolatorami.
  • Redukcja mostków cieplnych – pianka jest kładziona w sposób natryskowy, ciągły, dlatego nie pojawiają się w niej łączenia jak w przypadku wełny mineralnej czy styropianu. Dzięki temu można zredukować liczbę mostków cieplnych, czyli miejsc, gdzie ucieka najwięcej energii cieplnej.
  • Przyczepność do podłoża – izolacje z pianki PUR można wykonać na różnych poddaszach, ponieważ charakteryzuje się ona przyczepnością do praktycznie każdego podłoża.
  • Niski ciężar własny – pomimo sporych rozmiarów po aplikacji pianka PUR nie jest ciężka. Niski ciężar własny powoduje, że nie obciąża ona konstrukcji dachu, a przy tym dodatkowo go wzmacnia, wiążąc się z jego konstrukcją.
  • Odporność na czynniki chemiczne i biologiczne – pianki PUR nie są podatne na szkodliwe czynniki chemiczne i biologiczne, na przykład na pleśnie, dlatego wyróżniają się wysoką trwałością.
  • Prosta aplikacja – nakładanie piany poliuretanowej nie jest skomplikowane, następuje szybko i sprawnie. Piana ta natryskiwana jest za pomocą specjalnego agregatu i lancy z pistoletem, która umożliwia również dotarcie do zakamarków na poddaszu.
  • Właściwości samogasnące – w razie pożaru pianka nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia, ponieważ ma ona właściwości samogasnące. Wystawiona na działanie płomieni kurczy się i przybiera formę twardej skorupy.
  • Właściwości akustyczne – zastosowanie pianki na poddaszu powoduje, że można dodatkowo skutecznie je wygłuszyć. Pozwala ona między innymi zredukować odgłos padającego deszczu na blaszany dach.

Izolacja poddasza pianką PUR – jak ją wykonać?

Aby przeprowadzić izolację poddasza za pomocą pianki PUR, najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w takich usługach.

Termoizolacja pianką poliuretanową wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, czyli agregatu, który natryskuje ją na powierzchnię. Następnie pianka pęcznieje i po stwardnieniu ścina się jej nadmiar.

Pianka PUR stanowi zatem skuteczny sposób termoizolacji, także w już istniejących domach, w których dotychczas nie wykonano prac dociepleniowych. Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, szczelność oraz prosta aplikacja powodują, że jest ona uznawana za jeden z najlepszych materiałów do izolacji poddaszy.

Źródło ogrzewania domu

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?