risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Rolety okienne: czym kierować się przy ich wyborze?
Budownictwo

Rolety okienne: czym kierować się przy ich wyborze?

Regulują, ile światła ma wpadać do naszego domu, zapewniają poczucie prywatności oraz zdobią okna. Co warto wiedzieć na temat rolet kuchennych? O czym warto pamiętać przy ich wyborze?

Materiał i sposób montażu

Wybór rolet okiennych jest dość szeroki, możemy zatem dobierać je tak, by w pełni spełniały nasze oczekiwania. Na rynku nie brak rolet drewnianych, największą popularnością cieszą się jednak rolety z tkanin. Tu można do woli wybierać w kolorach, a uniwersalność takich rolet sprawia, iż można je bez problemu dopasować do każdego wnętrza.

Możemy też wybrać, jaki sposób montażu będzie dla nas najlepszy. Rolety okienne wolno wiszące, będące dość częstym rozwiązaniem, montowane są zazwyczaj na nadprożu nad wnęką okna. Tu montaż jest bardzo prosty, co bez wątpienia stanowi wielką zaletę. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku rolet w prowadnicach. Tu odpowiedni montaż staje się sprawą bardzo ważną, jednak trud włożony w przymocowanie takich żaluzji zwróci się z nawiązką.

Jakie rolety cieszą się największą popularnością?

Rolety wybierane z myślą o stylowej kuchni lub eleganckim salonie nie muszą być prostym kawałkiem tkaniny. Można przecież wybrać wiele ciekawych dekoracji okiennych, w gronie których wielkim powodzeniem cieszą się rolety rzymskie. Są one wykonane z cienkich, delikatnych materiałów, dzięki czemu bardziej przypominają elegancką firankę, niż okienną zasłonę. Jeśli chcemy, by okno stało się wspaniałą ozdobą naszego domu, możemy postawić właśnie na taki rodzaj rolety.

Innym sposobem ozdobienia okna i zapewnienia sobie komfortowych warunków w domu, są rolety typu dzień-noc. Tu najbardziej charakterystyczne jest naprzemienne ułożenie pasów prześwitujących i zaciemniających. Dzięki takiej budowie, możemy regulować ile światła ma wpadać do danego pomieszczenia. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie komfort i elastyczność, oraz dla tych, którzy chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania.

A może rolety zewnętrzne?

Jeśli mieszkamy na parterze lub w jednorodzinnym domku, możemy skorzystać jeszcze z jednej opcji. Są nią rolety zewnętrzne, które mogą spełniać wiele praktycznych funkcji. Zimą dzięki takim roletom będziemy mogli zatrzymać więcej ciepła w domu, a to oznacza spore oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki nim można zapewnić sobie więcej prywatności i skuteczniej chronić się przed hałasem, można też zmniejszyć ryzyko włamania. W przypadku tych rolet najważniejsza staje się funkcjonalność i trwałość, choć i tu nie brak rozwiązań, które mogą stać się ciekawą ozdobą domu.