Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu na elewację budynku?

14 września 2021 Budownictwo elewacja

Styropian elewacyjny zwany również fasadowym to kluczowy element podczas ocieplania budynków. Obecnie na rynku znajduje się jednak wiele rodzajów tego typu styropianu, które mogą różnić się od siebie różnymi parametrami. Co zatem powinno się wiedzieć o styropianie elewacyjnym?

Jak powstaje styropian elewacyjny?

Przed podjęciem kluczowej decyzji, który styropian będzie najlepszy, warto dowiedzieć się trochę więcej na jego temat. Styropian taki ma postać płyt, które wytwarzane są z polistyrenu ekspandowanego EPS. Jego granulki poddawane są spienieniu, a następnie prasowane w dużych rozmiarów bloki, z których wycina się gotowe już płyty styropianowe. Dlaczego nadaje się on do ocieplania budynków? Dzieje się to za sprawą dużej ilości powietrza w nim, które jest świetnym izolatorem. To właśnie dlatego idealnie nadaje się on do ocieplania ścian wewnętrznych, powierzchni ścian szkieletowych, wieńców, nadproży, balkonów i izolacji cieplnej w ścianie trójwarstwowej.

Jaki styropian wybrać?

Głównym aspektem, którym powinno się kierować podczas wyboru styropianu elewacyjnego, będzie izolacyjność cieplna budynku. Na każdym styropianie umieszczona jest notka z informacjami o jego przeznaczeniu i danymi technicznymi. Styropiany dzieli się głównie na:

  • styropian biały,
  • styropian szary.

Wbrew pozorom jest to znacząca różnica, gdyż styropian szary jest materiałem o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. To właśnie z tego powodu jest on coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzięki niemu koszty ogrzewania będą jeszcze niższe.

Równie istotnym parametrem jest wartość lambdy, która określa współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa wartość współczynnika, tym lepiej. Najczęstsze wartości lambdy wahają się w granicach 0,045 – 0,030 W/(mK).

Wybierając styropian do ocieplenia, warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość mechaniczną takiego styropianu, a konkretniej jego odporność na rozrywanie. Powinna ona wynosić co najmniej 80 kPa, jednak zalecane przez ekspertów wartości wahają się między 100, a 150 kPa.

Koszt zakupu styropianu elewacyjnego

Porównując styropian grafitowy (szary) do białego, cena będzie wyższa w przypadku tego pierwszego. Jednak inwestycja taka po pewnym czasie z pewnością się zwróci, gdyż koszty ocieplenia budynku w przypadku skorzystania z białego styropianu będą wyższe. Sam fakt właściwego ocieplenia budynku jest niezwykle ważny, gdyż suma zapłacona za styropian elewacyjny stanowi niecałe 2% kosztów wzniesienia całego domu, a koszty ocieplenia budynku to już od 10 do 15%.

Źródło ogrzewania domu

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?