risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Dylemat między pralką a pralko suszarką? Rozwiejemy wątpliwości
Wnętrza

Dylemat między pralką a pralko suszarką? Rozwiejemy wątpliwości

W dzisiejszym świecie przepełnionym nowinkami technicznymi, nietrudno się pogubić, próbując znaleźć coś dla siebie. Gdyby nasze babcie kilkadziesiąt lat temu usłyszały, jaki sprzęt elektryczny będzie stał w naszym domu, złapałyby się za głowę i pokiwały nią z niedowierzaniem. Z kolei jeszcze nasze mamy pamiętają czasy, gdy zdobycie podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego było nie lada wyzwaniem. Natomiast współczesne gospodynie borykają się raczej z klęską urodzaju i mnogością dostępnych rozwiązań. Tak jest i w przypadku wyboru: pralka czy pralko suszarka.

Innowacyjna opcja pralko suszarki

Pralko suszarki najczęściej posiadają takie same programy prania, jak pralki. Jednak porównując je do suszarek, posiadają niestety mniejszą ilość programów do suszenia. Niestety w pralko-suszarce bywa i tak, że można wysuszyć mniej prania niż zostało wyprane. Dla przykładu, po wypraniu 10 kilo prania, wysuszycie tylko około 7 kilogramów. Wychodzi na to, że mokra część prania, która nie zmieści się do pierwszego rzutu suszenia, musi gdzieś poczekać na swoją kolej. Opcja druga to taka, że wypierzemy wyłącznie tyle kilogramów, ile nasza pralko suszarka może za jednym razem wysuszyć. Jeśli znajdziecie się w sklepie z tego typu sprzętem, możecie sami sprawdzić, że suszarka która pomieści dziesięć kilogramów, ma znacznie większy bęben niż pralka o tej samej pojemności. Jest tak, ponieważ ubrania podczas suszenia muszą się w niej obracać w sposób swobodny. Zatem nasza pralko suszarka będzie zajmować zdecydowanie więcej miejsca. Jest to jej oczywistym minusem.

A może postawić na samą pralkę?

Jeśli w łazience do tej pory było miejsce wyłącznie na pralkę, to oczywistym jest, że dostawienie do niej suszarki tylko pogorszy sprawę. Jeśli mieszkanie jest niezbyt duże, a nie masz chociażby balkonu, gdzie w ciepłe dni swobodnie moglibyście suszyć wasze pranie, to najlepszą opcją będzie wybór pralko-suszarki. Oczywiście trzeba się nastawić tym samym na większe rachunki za wodę czy też prąd, ale coś za coś. Co istotne, a nie dla wszystkich oczywiste, wasza pralka czy pralko suszarka nie musi stać w samej łazience. Można dla niej wygospodarować miejsce w innym miejscu mieszkania; czy to w zabudowanej szafie, czy pomieszczeniu gospodarczym.

Jak to wygląda finansowo? Jeśli chodzi o zużycie wody, pralka o gabarycie 8 kg zużywa ok. 40 l wody w normalnym programie prania bawełny przy około 60°. Do tego pralko suszarka aby osiągnąć pełen cykl prania i suszenia zużywa ok.100 l wody. Dzieje się tak ponieważ większość urządzeń wykorzystuje wodę bardzo często również w procesie samego suszenia.