risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

jak urządzić taras w bloku
Dom Wnętrza

Jak urządzić taras w bloku czy na dachu – czyli taras nie tylko w ogrodzie

Taras jest rodzajem przestrzeni, która jest bardzo popularna zwłaszcza w przypadku posiadaczy ogrodów. Taras staję się wtedy częścią ogrodowej architektury, a jego wygląd dopasuje się nie tylko do ogrodu ale również do domu. Istnieje niezliczona ilość możliwości na udekorowanie go. Czy jednak ogród jest jedynym miejscem, które daje możliwość stworzenia tarasu? Absolutnie nie! Dowiedz się jak urządzić taras w bloku, na dachu, czy nawet dobudować go na piętrze swojego domu. 

Zobacz także: Sposoby na stylowe osłonięcie tarasu

Jak urządzić taras w bloku?

Bardzo często, jeżeli myślimy o tym jak urządzić taras w bloku, musimy uwzględnić to, że jeżeli nie posiadamy balkonu to niestety nam się to nie uda. Natomiast balkon zazwyczaj wiążę się to z mocną ograniczoną przestrzenią, znacznie bardziej niż w przypadku tarasu w domu jednorodzinnym. Dlatego w trakcie urządzania i planowania warto pamiętać o ty aby:

  • wybrać odpowiedni materiał, który pokryje podłogę naszego tarasu
  • dobierz odpowiednie rośliny, takie, które będą dopasowane do twojej przestrzeni oraz do poziomu nasłonecznienia 
  • wybierz meble, które zapewnią Ci wygodę i komfort, ale będą estetyczne i funkcjonalne
  • ustaw meble, w sposób, który pozwoli ci jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń
  • pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, które pozwoli Ci korzystać z twojego tarasu nie tylko kiedy świeci słońce, ale również po zmroku
jak urządzić taras w bloku

Jak zrobić taras na dachu?

Żeby zrobić taras na dachu, musisz pamiętać o bardzo ważnej, ale i oczywistej rzeczy, a mianowicie musisz posiadać odpowiednią przestrzeń. Przestrzeń, którą zmienisz przestronny taras, który stanie się twoim miejscem odpoczynku i relaksu. Może wydawać się, że na pytanie jak zrobić taras na dachu nie dostaniemy zbyt różniącej się odpowiedzi od tego jak urządzić taras w bloku. Można urządzić oczywiście taras na dachu bloku. Należy pamiętać, że są to dwie różne przestrzenie i urządzanie ich będzie różniło parę kluczowych aspektów.

Na dachu zazwyczaj przestrzeń do zagospodarowania jest większa przez co wybierając meble czy roślinność jaka się na nim znajdzie. Nie musimy tego robić tak ostrożnie jak w przypadku balkonu. Bardzo możliwe, że przypadku tego typu tarasu będzie wymagał osłony np. przed słońcem czy wiatrem. No i najważniejszą różnicą jest ta, że jeśli myślimy jak zrobić taras na dachu to będzie trzeba również pomyśleć o zasięgnięciu opinii specjalisty. Oceni czy konstrukcja budynku w ogóle pozwala nam na stworzenie go. 

Jak dobudować taras na piętrze?

Jeżeli jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego, jednak twój ogród jest niewielki i nie chcesz zmniejszać go tarasem? Powinieneś przemyśleć czy nie warto dobudować taras na piętrze. Jeżeli uważasz, że to rozwiązanie jest dobre dla ciebie to musisz pamiętać, aby w pierwszej kolejności sprawdzić czy strop i konstrukcja budynku są na to wystarczająco mocne. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty. Jeżeli nie ma przeciwwskazań to możesz brać się do pracy. Zacznij od planu budowy, który będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje związane z twoim projektem. Wybierz odpowiednie materiały do twojego projektu, podłogę, balustrady, potrzebne stelaże. Pamiętaj jednak, że przy wyborze materiałów musisz uwzględnić, że taras trzeba przede wszystkim dobrze odizolować od budynku, na którym się znajdzie. Dlatego nie możesz pominąć rzeczy takich jak rynny czy odpowiednie rury odpływowe. Po zakończonych pracach budowlanych możesz przejść do przyjemniejszej części jaką będzie urządzanie twojego tarasu. 

Jak widać brak ogromnego ogrodu, wcale nie wyklucza posiadania tarasu i jeżeli wszystko zostanie dobrze przemyślane i zaplanowane. Tak naprawdę większość z nas może cieszyć się taką wspaniałą przestrzenią. Przestrzenią, która pozwoli nam wypocząć i dobrze spędzić czas na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Podłoga na taras – co wybrać?