risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

gonty bitumiczne
Dom

Na jakich dachach można zastosować gonty bitumiczne?

Osoby, które planują położenie dachu albo wymianę obecnego pokrycia, zwykle zastanawiają się nad wyborem najpopularniejszych rozwiązań, czyli blachodachówki, dachówek ceramicznych i betonowych. Jednak odwiedzając hurtownię z pokryciami dachów, warto też zwrócić uwagę na produkty, które cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem. Mowa tutaj na przykład o gontach bitumicznych. Czym się charakteryzują, na jakich dachach się sprawdzą i kiedy zdecydować się na ich montaż?

Czym właściwie są gonty bitumiczne? 

Zastanawiając się, czy gonty bitumiczne będą lepszym pokryciem dachu niż na przykład dachówki betonowe, warto najpierw zapoznać się z ich charakterystyką. O omawianym produkcie należy wiedzieć przede wszystkim, że składa się z kilku warstw, czyli:

  • szklanej włókniny, która gwarantuje wytrzymałość mechaniczną,
  • masy bitumicznej (dwie warstwy), które są odpowiedzialne za zapewnienie odporności na wilgoć, co jest możliwe dzięki ich twardości i sztywności,
  • folii lub drobnoziarnistej posypki, która zabezpiecza dachówki, aby się do siebie nie przyklejały,
  • posypki mineralnej,
  • farby, która z jednej strony pełni funkcje estetyczne, a z drugiej chroni pokrycie dachowe przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Jeśli natomiast chodzi o to, jak prezentują się gonty bitumiczne, to są to długie pasy, które mają wcięcia w różnych kształtach.

Na jakich dachach gonty bitumiczne sprawdzą się najlepiej?  

Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, warto zwrócić uwagę na to, czym się charakteryzuje i czy spełni oczekiwania danego budynku. Jeśli chodzi o omawiane gonty bitumiczne, to są one stosunkowo lekkie i elastyczne. W związku z tym świetnie sprawdzą się na dachach o nachyleniu od 12 do 75 stopni. Będą też dobrym wyborem w przypadku szczególnie wymagających powierzchni, ponieważ świetnie dopasowują się do podłoża.

Właśnie dlatego właściciele domów z wielopołaciowymi dachami o skomplikowanych kształtach decydują się na ich montaż. Należy również pamiętać o tym, że aby gonty mogły być położone na konkretnym dachu, to jego konstrukcja musi być odpowiednio sztywna, co oznacza, że trzeba wówczas zadbać o wykonanie dobrej jakości podkładu. Omawiany rodzaj pokrycia jest dostępny w wielu różnych barwach i rodzajach, co sprawia, że dzięki nim można nadać ciekawy charakter obiektowi, na którym zostaną położone.