risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Zawiasy meblowe rodzaje ich są bardzo różne.
Wnętrza

Zawiasy meblowe rodzaje ich są bardzo różne.

Zawiasy meblowe są przykładem najbardziej podstawowych okuć wykorzystywanych przy produkcji mebli. Przy ich pomocy, można wszelkiego rodzaju fronty przymocować do korpusu każdej szafki. Pomagają zrobić to tak, że nie ma żadnej przeszkody przy otwieraniu i zamykaniu drzwiczek. Na rynku jest bardzo wiele przykładów zawiasów meblowych, różnice między nimi polegają na sposobie ich zamontowania i sposobie ich użycia.

Rodzaje zawiasów meblowych

Potrzebne do produkcji mebli zawiasy meblowe rodzaje swoje mają bardzo różne. Wśród nich można wyróżnić:
– zawiasy tłoczkowe, których montaż nie wymaga wykorzystania
specjalnej puszki,
– zawiasy kątowe, przeznaczone do drzwiczek narożnych, gdzie kąt otwarcia drzwiczek może być różny,
– zawiasy puszkowe, najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane,
– zawiasy splatane, wykorzystywane do drzwiczek łamanych,
– zawiasy cylindryczne, stosowane przy stołach, których blaty są rozkładane.
Ponadto inne zawiasy wykorzystuje się do drewnianych szafek a inne do płaszczyzn szklanych. Wtedy korzysta się z zawiasów specjalnych do szkła. Montaż ich musi być bardzo delikatny i dlatego wykonuje się go za pomocą nakrętki i śrubki zaciskowej.
Dodatkowo mamy też zawiasy wykorzystywane przy zabudowie lodówek, zawiasy uzupełniające i środkowe. Jak więc widać samych rodzajów zawiasów meblowych jest bardzo dużo i są one bardzo różnorodne.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj zawiasu meblowego?

Wszystko zależy od rodzaju szafki, w której musimy zamontować dany zawias. Dobierając odpowiedni element montażu, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, grubość frontu, po jakiej stronie znajdować się będą drzwiczki oraz jakie są to drzwiczki i czy montowane są do zwykłej szafki czy narożnej. Te okoliczności sprawią, że zostanie dobrze dopasowany dany zawias.
Na rynku jest ich duży wybór a jak widać powyżej, zawias zawiasowi nie jest równy.

Zawiasy do zadań specjalnych

Niektóre zawiasy meblowe swoje rodzaje mają uwarunkowane specjalnymi funkcjami. Wśród wielu przykładów zawiasów są też i takie, które wykorzystuje się w celu poprawienia jakości otwierania szuflad czy drzwiczek. Specjalne funkcje zawiasów to:
– mechanizm cichego domyku, pozwala na wyhamowanie siły domykania drzwiczek, tak by nie zamykały się z dużym impetem,
– szeroki kąt otwarcia, takie zawiasy pozwalają na wygodne wysuwanie szuflad bez potrzeby montowania, dodatkowo, listew dystansowych,
– samoczynne zamykanie i otwieranie, czyli inaczej samodociąg, który pozwala na zamykanie się szuflad lub drzwiczek samoczynnie.
Wszystkie te powyższe dodatkowe funkcje, czynią zawiasy produktami specjalnymi, takimi, które dają bardzo duży komfort użytkowania z danych szafek czy szuflad.
Poprawa użytkowania danych mebli spowoduje, że będą nam one służyć przez wiele lat. Staną się łatwe w obsłudze i nic nie będzie stało na przeszkodzie by je z łatwością otworzyć lub zamknąć. Zawiasy do zadań specjalnych idealnie się sprawdzają i stają się coraz bardziej popularne wśród producentów mebli i osób, które są zreperować swoje szafki w domu.