risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Rodzaje zniczy cmentarnych
Lifestyle

Rodzaje zniczy cmentarnych

Tlący się znicz jest ogólnym symbolem pamięci o osobach nieżyjących. Płonące światełka stawiamy na grobach bliskich, by w ten sposób uczcić ich wieczną pamięć i zaznaczyć, że ich istnienie w naszych sercach nie zakończyło się wraz z ich życiem na ziemi. Znicze cmentarne wykorzystujemy nie tylko przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych, ale także w ramach innych świąt. Jakie rodzaje zniczy są dzisiaj najbardziej polecane?

O ile jeszcze przed laty na nekropoliach dominowały lampki woskowe, zamknięte w szklanych lub plastikowych osłonach, to dziś wybór zniczy jest nieporównywalnie większy. Zwracamy bowiem uwagę już nie tylko na aspekt symboliczny, ale również zastanawiamy się, który przedmiot będzie bardziej ekologiczny albo też czy przez długi czas będzie odpowiednio prezentował się na pomniku. 

Znicze z wymiennymi wkładami plastikowymi

To jeden z najpopularniejszych rodzajów zniczy, stosowany powszechnie na wszystkich cmentarzach. Cechują się niską ceną i łatwością w wymianie wkładów. Stanowią jednak najmniej ekologiczny rodzaj zniczy. Mogą także, pod wpływem silnego wiatru, spadać z nagrobków. Stłuczony znicz na pomniku nagrobnym jest problematyczny w czyszczeniu. Nagrobek niełatwo oczyścić z wosku, a rozbite szkło może poranić osobę sprzątającą.

Zwykłe zalewane znicze szklane

Podobnie jak znicze z wymiennymi wkładami, mogą ulegać stłuczeniu. W przeciwieństwie do tych poprzednich są jednorazowym wyborem. Po wypaleniu się wosku nadają się tylko do wyrzucenia. Zwykle palą się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Po tym czasie muszą zostać sprzątnięte z nagrobka, gdyż ich niewielka waga także powoduje ryzyko przewrócenia się pod wpływem silniejszych podmuchów wiatru. Ich największą zaletą jest cena – to najtańsze znicze dostępne na rynku.

Znicze z panelem solarnym

To znicze, które świecą dzięki energii pozyskiwanej ze światła słonecznego. Ich działanie jest zatem zależne od tego, czy w danym regionie występuje odpowiednie nasłonecznienie. Jeśli nie są narażone na działanie deszczu czy śniegu, to mogą działać przez bardzo długi czas. Stanowią droższy rodzaj zniczy, jednakże ich czas działania rekompensuje ich wyższą cenę.

Elektryczne znicze bateryjne

Znicze elektryczne posiadają wkłady bateryjne, które w momencie rozładowania się można po prostu wymienić. Droższe egzemplarze są wyposażone w uszczelki i zabezpieczenia, które zapobiegają przenikaniu wilgoci do elementów elektronicznych znajdujących się wewnątrz produktu. Bardzo często można spotkać elektryczne lampki nagrobne, które posiadają kilka trybów pracy – od emitowania światła stałego, aż po migający płomyk, który do złudzenia przypomina realny znicz.

Znicze metalowe i znicze gazowe

To niezwykle ciekawy i oryginalny rodzaj zniczy. Mogą one przybierać rozmaite kształty oraz rozmiary. Znicze metalowe i gazowe są używane w czasie różnych uroczystości pogrzebowych, często też o charakterze oficjalnym czy nawet państwowym. Posiadają one największą trwałość i prezentują się najlepiej ze wszystkich typów zniczy dostępnych obecnie na rynku. Znicze metalowe mogą być personalizowane zgodnie z oczekiwaniami klienta, dzięki czemu mają nieporównywalnie większe walory estetyczne. Znicze gazowe mogą świecić bardzo długo, a to wszystko dzięki nowoczesnemu zasilaniu gazowemu. Są bardziej ekologiczne, gdyż podczas spalania gazu nie wydziela się tak dużo związków szkodliwych, jak w przypadku zwykłych zniczy woskowych. Pewną barierą może być cena, dlatego znicze takie nabywają i użytkują głównie zakłady pogrzebowe oraz inne instytucje, które wykorzystują je nie tylko w czasie uroczystości żałobnych.

Jednym z producentów zniczy metalowych oraz gazowych jest firma Topmetal z Krakowa. Znicze od Topmetal, wykonane ze stali szlachetnej, są niezwykle popularne wśród nabywców, dlatego można spotkać je w różnych miejscach w Polsce i poza jej granicami. Ich atutami są nie tylko piękny wygląd, ale i trwałość, gwarantowana przez producenta i potwierdzona przez licznych klientów.