Tutaj jesteś

Wąska działka – czy da się na niej wybudować dom jednorodzinny?

10 czerwca 2022 Budownictwo


Wąska działka to teren kłopotliwy dla większości inwestorów. Jednocześnie jej atrakcyjna cena, a nierzadko także i otoczenie zachęcają do wzniesienia niedużego domu jednorodzinnego. Jakie minimalne wymiary musi posiadać nieruchomość gruntowa, aby możliwa była na niej budowa oraz jaki projekt najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji?

Budowa na wąskiej działce a wymagane prawem odległości

W katalogu obejmującym projekty domów na wąską działkę znajdziemy koncepcje, które są dedykowane do realizacji na posesjach o szerokości wynoszącej nawet 12 metrów. Według przepisów prawa, pomiędzy budynkiem a granicą terenu należy zachować odległość 4 metrów – jeżeli ściana domu posiada otwory okienne lub drzwiowe oraz 3 metrów w sytuacji, gdy na elewacji nie zaprojektowano przeszkleń ani drzwi. Istnieją także pewne wyjątki, które mogą być ujęte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W niektórych przypadkach możliwe będzie zmniejszenie odległości od granicy nawet do 1,5 metra w przypadku ściany bez okien i drzwi lub budowa w tak zwanej ostrej granicy z sąsiadem. Dla działek o szerokości poniżej 16 metrów przepisy warunków technicznych przewidują także możliwość przysunięcia się ścianą bez otworów drzwiowych i okiennych do granicy działki o odległość mniejszą niż 3m ale nie mniejszą niż 1,5m.  W szczególnych sytuacjach można również wnioskować o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.

Jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

W sprzedaży dostępne są projekty domów opracowywane z myślą o właścicielach wyjątkowo wąskich działek. Możemy także zapoznać się z szerszą kolekcją gotowych rozwiązań, mając jednak na uwadze kilka istotnych wytycznych. Jaką koncepcję wybrać, gdy szerokość naszej posesji wynosi mniej niż 16 metrów? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na projekty domów z poddaszem lub piętrowych, oferujących wygodny podział na strefę dzienną i nocną. W katalogu nie brakuje także planów budynków parterowych na wąską działkę, ułatwiających codzienną komunikację między domownikami. Sprawdźmy, czy garaż lub część gospodarcza znajduje się po stronie północnej lub wschodniej, a strefa dzienna od południa. Dzięki temu techniczne pomieszczenia usytuowane w północnym kierunku będą mogły zostać pozbawione okien, co umożliwi zbliżenie ściany obiektu do granic posesji. Pamiętajmy także o doborze optymalnej wielkości i układu pomieszczeń oraz dopasowaniu najważniejszych parametrów budynku do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Co zmienić w projekcie domu, aby dopasować go do wąskiej działki?

Projekt domu przypadł nam do gustu, jednak nie do końca pasuje on na wąską działkę? Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam dopasować go do nieruchomości gruntowej o znacznie ograniczonej szerokości. Możemy zdecydować się na likwidację okien na wybranej, bocznej ścianie lub ich zmianę na nieprzezroczyste luksfery. Rozważmy zmniejszenie bądź usunięcie z projektu balkonów oraz tarasów. Godnym polecenia pomysłem będzie także zredukowanie lub całkowite usunięcie z planu wykuszy i okapów, a tym samym – zaaranżowanie budynku w stylu nowoczesnej stodoły. Tych kilka prostych kroków umożliwi nam ograniczenie wymiarów budynku, dzięki czemu łatwiej zmieścimy go na nieustawnym i ciasnym terenie.

Choć wąska działka jest z pozoru kłopotliwa w zabudowie, w sprzedaży nie brakuje wielu ciekawych projektów domów, które bez trudu ulokujemy na niewielkiej posesji. Wybierając idealne rozwiązanie pamiętajmy o zachowaniu niezbędnych odległości od granic, w miarę potrzeby dostosowując parametry budynku na etapie adaptacji. Zwróćmy także uwagę na jego usytuowanie względem stron świata, optymalny metraż oraz układ pomieszczeń. Poświęcając nieco czasu na dobór odpowiedniego projektu zyskamy pewność, że nasz wymarzony dom będzie komfortowy i funkcjonalny, nawet przy znacznie ograniczonej wielkości działki.

Zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Źródło ogrzewania domu

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?