risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Konstrukcje dachowe drewniane - główne ich etapy
Wnętrza

Konstrukcje dachowe drewniane – główne ich etapy

Dach to nic innego jak zwieńczenie całej budowy danej bryły budynku. Faktem, jednak jest, że wznoszenie dachu to bardzo skomplikowany proces i równocześnie wieloetapowy. Potrzebne są konkretne materiały, używane w czasie trwania danych etapów budowy dachu a na samym końcu ważne jest odpowiednie wykończenie dachu.

Jak zwykle wszystko zaczyna się od projektu

Dach to nierozerwalna część całej konstrukcji, jednak by go rozpocząć potrzebny jest jego konkretny projekt. Tam można znaleźć wszelkie informacje dotyczące kątów nachylenia dachu, rozmieszczenie krokwi, ich wymiarów, sposobów wykończenia konstrukcji oraz określenie końcowego poszycia dachu. Konstrukcje dachowe drewniane to najczęstszy sposób budowania dachów. W planach znajduje się też informacje o ilości okien, które mają być zamontowane w powierzchni dachowej oraz o ich rodzaju.
Rozpoczynając działania od odpowiedniego projektu można z góry określić kosztorys budowy dachu i ilość potrzebnego materiału, w tym drewna.

Więźba dachowa

Więźba dachowa to inaczej baza, szkielet dachu, podstawa, czyli inaczej najważniejsza część każdego dachu. Jest kilka rodzajów takich więźb, jak na przykład:
– więźba jętkowa,
– krokwiowa,
– płatwiowo – jętkowa.
Tworzenie konstrukcji dachowej, jaką jest więźba, najlepiej jest powierzyć specjalistom, czyli brygadzie ciesielskiej. Oni profesjonalnie wykonają całe zlecenie i sprawią, że rozpoczną się kolejne etapy budowania dachu. W następnej kolejności powinno odbyć się foliowanie lub deskowanie, łacenie i położenie końcowego materiału, jakim jest instalacja dachówki lub całych płatów blachodachówki.
Jednak te powyższa czynności do końca nie gwarantują zakończenia budowy dachu. Następuje po nich cała seria prac wykończeniowych, takich jak orynnowanie, położenie gąsiorów, obrobienie facjat, jeżeli takowe powstały.
Jak więc widać dach jest konstrukcją bardzo złożoną a jej etapów budowy jest wiele. Każdy taki etap powinien być wykonany jak najlepiej, ponieważ od dachu zależy wiele czynników, które wpływają na późniejsze użytkowanie danego budynku.

Materiały potrzebne do budowy dachu

Dach jest najważniejszą, obok fundamentów, częścią budowy domu. Proces ten jest trudny, opiera się na wielu etapach a materiały do niego użyte powinny być jak najlepszej jakości. Do budowy dachu potrzeba;
drewna konstrukcyjnego, poszycia, dachówek lub blach trapezowych imitujących dachówki, rynien, okien i wielu innych elementów wykończeniowych. Niejednokrotnie do jego budowy potrzebna jest też specjalistyczna i solidna ekipa ciesielsko – dekarska.