risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Rośliny na ścianie: dlaczego warto na nie postawić?
Ogród

Rośliny na ścianie: dlaczego warto na nie postawić?

Rośliny mogą się okazać świetną ozdobą każdego wnętrza, mogą też spełniać wiele praktycznych funkcji, np. oczyszczać powietrze. Jakie rośliny wybrać do swego domu? Jak wykorzystać ich moc w aranżacji wnętrz?

Jakie rośliny na ścianie sprawdzą się najlepiej?

Idealną rośliną, która może się okazać ozdoba każdej ściany, jest bluszcz. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Wybór roślin i pnączy jest przecież dość szeroki, a wiele gatunków świetnie poradzi sobie w mieszkaniu. Warto sięgać po fikusy i monstery, dobrze poradzą sobie również storczyki i paprocie, można też postawić na zioła. Przy odrobinie wyobraźni ciekawą dekorację na ścianie można stworzyć z kaktusów oraz sukulentów. Wszystko przecież zależy od tego, w jaki sposób zostaną rozmieszczone donice oraz jaka kompozycja z różnych roślin ozdobi ścianę.

Wśród tych roślin, które coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach, pojawia się też Starzec Rowleya – ciekawy zwisający sukulent, który świetnie sprawdza się jako roślina dekoracyjna. Coraz większą popularność zyskuje też wężownica, idealnie sprawdzająca się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym. Ta roślina może stać się nie tylko świetną ozdobą ściany, ale i praktycznym dodatkiem. Wiadomo, że potrafi ona oczyszczać powietrze ze smogu i toksyn, warto zatem znaleźć dla niej miejsce w domowym ogrodzie.

Ściana pełna zieleni: na jakie aranżacje warto postawić?

W wielu przypadkach rośliny na ścianie są tylko drobnym akcentem, co wynika najczęściej z braku miejsca. Pojedyncze donice można ustawiać na niewielkich półeczkach, można je też umieszczać w donicach, przymocowanych do ściany w odpowiedni sposób. W takich kompozycjach zazwyczaj pojawia się bluszcz – popularna roślina, która znana jest ze swych dekoracyjnych właściwości.

W tworzeniu ciekawych kompozycji pomagają też nowe rozwiązania, np. donice z magnesem. Wystarczy kilka specjalnych płyt przymocować do ściany, a następnie – według uznania – przyczepiać do niej donice na magnes. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się m.in. w przypadku lekkich kaktusów, daje też wiele możliwości tym, którzy lubią zmiany. Nie brak też takich rozwiązań, jak stalowe kraty z uchwytami na doniczki. I tu wystarczy przytwierdzić kratę do ściany, umieścić w odpowiedni sposób donice z roślinami, a następnie cieszyć się wspaniałymi rezultatami.

Jednym z najnowszych rozwiązań jest system pixel garden. Chętnie korzystają z niego te osoby, które mają sporo miejsca mogą całą ścianę przeznaczyć na zieleń. Takie wertykalne ogrody mogą się stać wspaniałą ozdobą domu, mogą mieć też praktyczne zastosowanie, np. jako zielona, żywa ścianka działowa.