risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Co to jest kratownica drewniana i gdzie ją można wykorzystać?
Budownictwo

Co to jest kratownica drewniana i gdzie ją można wykorzystać?

Już na wstępie możemy odpowiedzieć na drugą część zadanego w tytule pytania. Oczywiście w pięknym ogrodzie. Tam kratownica drewniana nadaje się idealnie. To nic innego jak konstrukcja montowana z bali albo najczęściej desek, które są połączone ze sobą mocnymi metalowymi płytkami. Spełnia ona różne bardzo ciekawe oraz praktyczne funkcje. Jakie konkretnie? Sprawdzimy poniżej.

Kratownice drewniane, czyli dobra podpora dla winorośli

Zapewne wielu ludzi ma w swoich ogrodach czy przydomowych podwórkach winorośl. Aby taki krzew imponował rozmiarami i budził zazdrość, wymaga nie tylko odpowiedniej, dokładnej pielęgnacji. Musi mieć przecież możliwość rozwijania się i rozrastania. Kratownica to bardzo dobre miejsce do tego celu.

Idealną podporą będzie także dla gęstego bluszczu, a więc rośliny lubiącej zarówno cień, jak i wilgoć. Takie, która charakteryzuje się sporą odpornością na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Dzięki kratownicy bluszcz będzie prezentował się niezwykle okazale i efektownie.

Tarasy i balkony

Kratownica drewniana sprawdzi się także jako zabudowa tarasu (ewentualnie altanki). Pozwoli bowiem ukryć się przed wścibskimi sąsiadami i w pełni zrelaksować się z książką czy kieliszkiem wina w ręku. Co ważne, postawienie takiej konstrukcji nie zajmuje dużo czasu. Zabudowa przy pomocy drewnianych kratownic nie jest skomplikowaną czynnością. Zajmie zaledwie kilka chwil.

Innym miejscem, gdzie taka budowla z drewna się przyda, będzie zwykły balkon. Tutaj stanie się zasłoną dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Pomoże w tym specyficzne ułożenie listewek – gęste i zróżnicowane. Należy jednak pamiętać, aby pojawiły się małe szczeliny. Tylko wtedy można mieć pewność, że powietrze i światło przepłyną w swobodny sposób.

Dodatkowa ochrona

To oczywiście nie wszystkie zalety i zastosowanie kratownicy. Konstrukcja ta stanowi jeszcze świetną ochronę przed mocnym wiatrem, oślepiającym słońcem oraz bardzo namolnymi, boleśnie kąsającymi, irytującymi owadami.

Kratownica drewniana jest więc bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich osób, która są właścicielami domków jednorodzinnych. Szczególnie dotyczy to mieszkańców terenów górzystych, gdzie szalona i nieprzewidywalna pogoda wyjątkowo daje się we znaki.

Z kolei ludzi żyjący na wsiach będą mogli odetchnąć z ulgą, bo opisywana w tym tekście budowla okaże się tarczą, która nie przepuści maleńkich, nieproszonych gości. Przynajmniej większość z nich. A są nimi wszelkie insekty potrafiące szybko zepsuć najbardziej przyjemne chwile relaksu.