risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

jak znaleźć właściciela działki
Budownictwo

Jak znaleźć właściciela działki?

Jak odszukać właściciela działki? Możesz skorzystać z kilku źródeł informacji i baz stworzonych przez państwo. Jakich narzędzi użyć do szukania właściciela?

Źródła informacji

Osoby, które chcą znaleźć właściciela konkretnej działki mogą pozyskać odpowiednie informacje z Ewidencji Gruntów i Budynków, z Ksiąg wieczystych, do których dostęp jest możliwy dzięki stronie Ministerstwa Sprawiedliwości czy też udając się do Sądu. Zasadniczo poszukiwania najlepiej jest rozpocząć od sprawdzenia ksiąg wieczystych. Jak wiadomo są tam wszystkie niezbędne informacje o nieruchomości. Jej położenie, oznaczenie, prawa i hipoteki, ograniczenia w użytkowaniu a także zapisy o właścicielu. Jak wiadomo sprawdzenie informacji w księdze wieczystej jest możliwe tylko wtedy gdy zna się jej numer. Możesz również skorzystać z możliwości wyszukania właściciela, dzięki dostępowi do rejestru gruntów, w którym znajdziesz informacje kto nim jest.

Do poszukiwań niezbędna będzie znajomości dokładnego adresu administracyjnego działki, którą się interesujemy. Korzystając z rejestru pod nazwą Ewidencja Gruntów i Budynków, który prowadzi starostwo powiatowe lub urzędy miast, można znaleźć wiele informacji dotyczących powierzchni nieruchomości, ograniczeń formalnoprawnych czy też czyhających w obrębie nieruchomości niebezpieczeństw czy uciążliwości.

jak odszukać właściciela działki

Inne metody na to jak odszukać właściciela działki

Nie zawsze znasz numerację księgi wieczystej. Przed rozpoczęciem poszukiwań w rejestrach państwowych najlepiej jest klasycznie podjechać w miejsce działki i zapytać okolicznych mieszkańców czy po prostu znają właściciela. Można również zostawić gdzieś przy wejściu na działkę stosowną informację z prośbą o kontakt.
Warto skorzystać również z nowoczesnego rozwiązania jakim jest Geoportal. Dzięki temu, że dostęp do serwisu możliwy jest z każdego miejsca, nie traci się czasu na dojazd czy szukanie informacji. Nie trzeba załatwiać nic w urzędzie czy też osobiście szukać właściciela wśród sąsiadów. Wiedząc już jak odszukać właściciela działki przez Internet można przejść do właściwych poszukiwań. W serwisie tym znajdują się informacje dotyczące działki.

Warto pamiętać o tym, że czasem działka nie ma założonej księgi wieczystej, więc poszukiwanie staje się skomplikowane. Wtedy najlepiej udać się do starostwa powiatowego. Tam trzeba będzie złożyć odpowiednie podanie, w którym bardzo ważną częścią jest uzasadnienie interesu prawnego. Po tym jak złożysz podanie, informacje dotyczące właściciela działki zostaną Ci udzielone z urzędu. Szukanie działki bez księgi wieczystej jest utrudnione, lecz często na takich gruntach stawiane są domy. Przed zakupem działki, warto zaznajomić się z tym czy aby na pewno osoba podająca się za właściciela ma pełnie praw do dysponowania gruntem czy też nie.
Należy wtedy zweryfikować przedstawione przez właściciela akty notarialne oraz inne dokumenty związane z własnością. Aby zyskać pewność, warto założyć księgę wieczystą przed zakupem działki, w czasie finalizacji transakcji w formie umowy przedwstępnej ze sprzedającym.