risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Puch czy pierze - jaką pościel wybrać?
Wnętrza

Puch czy pierze – jaką pościel wybrać?

Podczas wybierania pościeli trzeba zwrócić naprawdę dużą uwagę na najróżniejsze jej cechy i parametry. Oczywiście kluczowe są tak proste sprawy, jak materiał wykonania, czy też oczywiście rozmiar, lecz nie można zapominać o nieco bardziej technicznych sprawach, jak rodzaj zastosowanego wypełnienia. Puch czy pierze, które z tych dwóch wypełnień jest lepsze w przypadku domowej pościeli?

Charakterystyka puchu

Puch to materiał, który zaliczany jest do zdecydowanie najdelikatniejszego wypełnienia poduszek i kołder. Pochodzi on przede wszystkim z ptactwa wodnego, czyli np. z kaczek i gęsi. Jego ogromną zaletą użytkową jest to, że zapewnia on naprawdę rewelacyjny poziom komfortu i wygody śpiącej na nim osobie. Co więcej, puch jest materiał o właściwościach higroskopijnych, czyli inaczej mówiąc, pochłania wilgoć. Powoduje to, że zapewnia również śpiącej na nim osobie odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu sen jest nie tylko o wiele wygodniejszy, lecz również i zdrowszy, ponieważ nie dochodzi do zapacania się skóry, a tym samym do jej podrażniania.
Niestety pościel puchowa posiada również pewne wady. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że nie nadaje się ona dla alergików, posiada silne właściwości gromadzenia się niej roztoczy.

Charakterystyka pierza

Czym jest pierze? Jest to po prostu puch zmieszany z piórami. Również jest to rzecz jasna produkt całkowicie naturalny i ekologiczny, lecz w odróżnieniu od samego puchu, wykazuje nieco większą twardość podczas spania na nim. Z drugiej jednak strony twardość ta powoduje, że zachowana zostaje odpowiednia, zdrowa amortyzacja, która również przekłada się na nieco większy komfort spania na takiej pościeli. Nie da się również ukryć, tego, że pierze są znacznie tańsze od modeli puchowych, więc często są znacznie lepszym i bardziej okazyjnym zakupem.
Poduszka i kołdra wykonana z pierza to naprawdę dobry wybór, lecz pamięć trzeba o tym, że w odróżnieniu od modeli puchowych, wymaga ona naprawdę wiele dbania o nią. Przykładowo pościel z puchu koniecznie trzeba regularnie wietrzyć i czyścić. Innego typu ogromną wadą jest także znacznie większa podatność na gromadzenie różnego rodzaju zanieczyszczeń i roztoczy, niż w przypadku modelu puchowego. Z tego też powodu nie jest ona zupełnie odpowiednia dla osób cierpiących na alergie. Nawet częste czyszczenie i pranie nic w tym zakresie nie będzie w stanie pomóc. Co więcej, często już na etapie produkcyjnym dochodzi do licznych zaniedbań, więc bardzo często zdarza się, że wewnątrz pierza znaleźć można nawet niewielkie kawałki drobiu, które nie zostały z niego usunięte.