risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

czym zabudować boki tarasu
Dom

Czym zabudować boki tarasu ogrodowego?

Taras ogrodowy to wyjątkowa przestrzeń, która jest wręcz stworzona do tego, żebyś mógł w niej wypoczywać. Niestety, często bywa tak, że nawet najmniejsze podmuchy wiatru skutecznie utrudniają korzystanie z walorów tej ogrodowej konstrukcji. Więc czym zabudować taras? Czy istnieje uniwersalny materiał, za pomocą którego można ją osłonić? Czy może lepiej skorzystać z tradycyjnych rozwiązań?

Zobacz także: Jak zabezpieczyć taras przed pogodą

Klasyczne drewno i jego charakterystyka

Nie ulega wątpliwości, że najpiękniej prezentują się tarasy z drewnianymi ściankami. Mają one swój niepowtarzalny klimat i jednocześnie budują specyficzną atmosferę tego miejsca. Niestety, drewno ma też swoje wady. Po pierwsze – jest bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia jego okresowej konserwacji. Po drugie – rosnąca intensywność zachodzących zjawisk przyrodniczych wyklucza drewno z tego typu zastosowań. Nasze drewniane tarasy są coraz częściej niszczone przez intensywny wiatr i silne opady deszczu. Co gorsza, zagrożenie dotyczy również i tych tarasów, które są otoczone różnego rodzaju zielenią. Konstrukcje te są bowiem w szczególny sposób podatne na działanie zawartej w roślinach wody.

Czym zabudować taras – innowacyjne tworzywa sztuczne

Każdy, kto zastanawiał się czym zabudować boki tarasu, przynajmniej choć raz pomyślał o tworzywach sztucznych. Na pierwszy rzut oka sprawdzają się one w takich warunkach idealnie. Są one odporne na działanie światła słonecznego, promieniowania UV i wody. Niestety, również i one mają wady. Lite osłony, które – nawiasem mówiąc – są bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach – często nie wytrzymują bezpośrednich uderzeń wiatru. Te same osłony (ze względu na właściwości tworzyw sztucznych) prowadzą do nadmiernego zwiększenia temperatury wewnątrz tarasu. Problem polega również i na tym, że z biegiem czasu ulegają one szybkiemu zarysowaniu, co w przypadku takich konstrukcji nie wygląda estetycznie.

czym zabudować taras

Słów kilka o profilach aluminiowych

Na tle powyższych rozwiązań dość ciekawie prezentują się profile aluminiowe. Z profili możesz zbudować cały taras, jak i jego część. Aluminium jest materiałem o wysokiej odporności na oddziaływania zewnętrzne. Co więcej – w razie potrzeby – możesz z niego stworzyć kompleksowe zadaszenie, które dzięki niewielkiej masie, będziesz mógł ręcznie podnosić lub opuszczać. Zaletą aluminium jest też jego gustowny, innowacyjny wygląd. Charakterystyczny, metaliczny blask tego tworzywa sprawia, że udekorowany za jego pomocą ogród staje się miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Atutem aluminiowych tarasów jest możliwość ich dowolnego zaaranżowania. Można je np. wprowadzić zarówno do minimalistycznych, jak i mocno rozbudowanych posesji. Mało tego, jeśli zrobisz ścianki z profili aluminiowych to i tak możesz je otoczyć zielenią.

Biorąc pod uwagę powyższe propozycje, najlepszym materiałem z którego można zabudować boki tarasu jest oczywiście aluminium. A jeśli ktoś nie chce wprowadzać metalicznych dekoracji do swego ogrodu, to powinien zastanowić się nad wymagającym sporo troski drewnem. Trzeba jednak pamiętać, że ten ostatni materiał jest dość mało odporny na silne zjawiska pogodowe.

Zobacz także: Najlepsze sposoby na ochronę tarasu przed wiatrem