Tutaj jesteś

Łatwe w uprawie byliny wieloletnie zimujące w gruncie

2 stycznia 2022 Ogród byliny wieloletnie zimujące w gruncie


Praca we własnym ogrodzie może przynosić dużo satysfakcji, być formą relaksu i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przy organizacji ogrodu, warto posadzić w nim rośliny, które zimują w gruncie. Byliny wieloletnie zimujące w gruncie nie tylko są trwalsze i lepiej znoszą gorsze warunki glebowe, ale również sprawiają, że praca w ogrodzie jest prostsza.

Popularne byliny wieloletnie zimujące w gruncie

Jednym z najbardziej popularnych kwiatów, który dobrze znosi zimowe warunki panujące w ogrodzie jest jeżówka. Jej kwiaty przyciągają wiele pożytecznych owadów i pięknie wyglądają w bukietach, nawet zasuszonych. Jeżówka zaczyna kwitnąć w lipcu. Wystarczy przycinać zwiędłe kwiatostany, by pojawiły się nowe. Tym samym można sobie zapewnić obfite kwitnienie aż do początku października.
Jeżówka ma rozbudowany system korzeniowy, dlatego – mimo tego, że jest łatwa w uprawie – może źle znosić przesadzanie. Rozmnaża się ją przez podział kłącza. Nie potrzebuje specjalnego nawożenia (wystarczy nawóz pobudzający do wzrostu, taki jak dla innych roślin wieloletnich) ani ochrony przed chorobami.
W zaciemnionych miejscach, na rabatach i przy ogrodzeniach, sprawdzi się żurawka. W Polsce ta roślina występuje w kilku odmianach a najpopularniejszą jest Creme Brulee, której liście mają ciemnoczerwoną barwę. Właśnie z uwagi na ozdobne liście świetnie sprawdzi się także na skalniku albo jako obwódka na rabaty z obficie kwitnącymi roślinami. Sama ma drobne różowe kwiaty sformowane w wiechach.
Żurawki bardzo łatwo rozmnożyć przez podział. Najlepiej robić to wczesną wiosną, zanim rośliny zaczną się rozwijać. Są odporne na trudne warunki glebowe, nie wymagają również obfitego podlewania. Z uwagi na wielobarwność liści można z nich stworzyć niezwykle ciekawe kompozycje, które będą cieszyć oko niemalże cały rok.
Wielu ogrodników obsadza swoje klomby i rabaty lawendą wąskolistną. To jedyny gatunek lawendy, który zimuje w gruncie, choć na czas zimy wymaga okrycia przy pomocy gałęzi z drzew iglastych lub słomy. Dzięki temu, że ma głęboki system korzeniowy, dobrze znosi nawet wysokie mrozy.
Charakterystyczny zapach lawendy odstrasza komary, dlatego wielu ludzi chętnie obsadza nią ogrodowe altanki i tarasy. Zasuszona lawenda także mocno i ładnie pachnie. Często jest umieszczana w lnianym woreczku i wykorzystywana jako wkład zapachowy w szafie lub odkurzaczu.

Jak przygotować byliny wieloletnie do zimy?

Większość bylin wieloletnich pod koniec października traci liście i kwiaty. Należy je wtedy przyciąć tuż nad gruntem. Ścięte pędy można wykorzystać jako izolację i okryć nimi roślinę. Wiosną konieczne jest oczyszczenie ziemi z pozostałości, najczęściej przegnitych, części roślin i wzmocnienie bylin nawozem.
Wiele bylin wieloletnich ma na tyle rozbudowany i głęboki system korzeniowy, że nie wymaga specjalnej pielęgnacji – częstego podlewania i nawożenia w sezonie letnim. Dzięki mocnym korzeniom dobrze znosi wysokie mrozy.
Część roślin wymaga okrycia stroiszem, włókniną lub tekturą. Należą do nich młode forsycje i magnolie, wrzosy oraz wrzośce a także lawenda. Starszych bylin nie trzeba okrywać, ponieważ przetrwają zimę bez większego problemu.

Źródło ogrzewania domu

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?