risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Jak wybrać idealne abażury?
Wnętrza

Jak wybrać idealne abażury?

Można zaobserwować, że abażury z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Należy jednak mieć świadomość, że odpowiednie dobranie wspomnianego produktu jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Czym należy się zatem sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Kształt abażura

Należy mieć świadomość, że kształt abażura ma bardzo istotne znaczenie. Rekomendowane jest w pierwszej kolejności bardzo dokładne spojrzenie na kształt swojej lampy. W przypadku, gdy podstawa będzie okrągła, można bez żadnego problemu postawić na okrągły abażur. Z kolei kanciasta lub kwadratowa sylwetka lampy najlepiej zda egzamin z kwadratowym abażurem.

Wysokość abażura

Kolejną kwestią, jaką trzeba uwzględnić przy podjęciu decyzji o zakupie abażura jest jego wysokość. Bardzo ważna jest odpowiednia proporcja. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niska lampa będzie wyglądała na niezrównoważoną, z kolei zbyt wysoka będzie ciężka.

Należy mieć świadomość, że wysokość omawianego abażura powinna wynosić około 70% wysokości podstawy. Rekomendowane jest również, by klosz był przynajmniej 1,5 cm szerszy w porównaniu do podstawy zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że lampa będzie zrównoważona. Osoby, które zastanawiają się nad dwoma rozmiarami, powinny postawić na większy.

Wzory oraz faktury

Warto wiedzieć, że gładkie materiały kojarzą się przede wszystkim z wyrafinowaniem i nowoczesnością. Godny uwagi jest również fakt, że plisy doskonale będą komponowały się z antykami czy stylem vintage. Z kolei naturalne lniane odcienie można bez żadnego problemu połączyć z drewnianą podstawą.

Lokalizacja

Należy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie dokładnie przeanalizować przestrzeń, w której będzie znajdował się wspomniany produkt. Przykładowo abażur na małym stoliku nocnym nie powinien być duży. Użytkownik musi bowiem swobodnie wstawać z łóżka.

Funkcje abażuru

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dostępne na rynku produkty będą różniły się między sobą przede wszystkim poziomem przepuszczalności światła. Można oczywiście bez żadnego problemu zaopatrzyć się w nieprzepuszczalny model. Wtedy lampa będzie rzucała światło zarówno w górę, jak i w dół. Abażury tego rodzaju wykonywane są przeważnie z tworzywa sztucznego. Z kolei materiałem produktów półprzepuszczalnych jest w zdecydowanej większości przypadków len. Abażur musi bowiem mieć wtedy grubszą tkaninę. Z kolei osoby, które chciałyby zaopatrzyć się w model półprzepuszczalny, powinny postawić na abażur wykonany z bawełny.