Dom
Tutaj jesteś

Kiedy można postawić garaż bez pozwolenia?

3 stycznia 2022 Dom garaż bez pozwolenia


Garaż jest praktycznym uzupełnieniem każdego budynku, a już zwłaszcza budynku mieszkalnego. Służy głównie do przechowywania i zabezpieczania samochodu lub samochodów, jednakże jednocześnie często wchodzi też w rolę dodatkowego warsztatu, piwniczki na narzędzia czy jeszcze innego schowka.

Nie każdy ma jednak pozwolenie na to, by ten garaż wybudować. Kiedy więc taka oficjalna zgoda na budowę nie jest wcale wymagana? W jakiej sytuacji można postawić garaż bez pozwolenia?

Budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa

Nie zawsze, ale w niektórych okolicznościach rzeczywiście można postawić garaż, nawet jeśli nie ma się na niego odpowiedniego pozwolenia. A wiele osób zechce skorzystać z tego rozwiązania, by uniknąć niepotrzebnych formalności. Uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę nowego garażu wiąże się niestety na ogół z wypełnianiem przeróżnych wniosków i po prostu ciągłym czekaniem na odpowiedzi. Nie każdy chce tracić w ten sposób swój cenny czas i energię. Z tego względu sami inwestorzy coraz częściej korzystają z opcji, jaką jest możliwość postawienia garażu bez pozwolenia.

Taki garaż, podobnie jak i różne inne niewielkie nieruchomości, rzeczywiście można postawić wyłącznie na zgłoszenie. Aby opcja stała się dostępna, należy jednak spełnić kilka wymagań.

Garaż bez pozwolenia musi mieć odpowiednie parametry

Przede wszystkim musi mieć on odpowiednią wielkość. Jeżeli nie ma się na niego pozwolenia, jego metraż może wynieść maksymalnie trzydzieści pięć metrów kwadratowych. Ani metra więcej! Jeżeli ktoś chce rzeczywiście postawić taki mini obiekt bez pozwolenia, mimo wszystko musi powiedzieć o swoich planach odpowiednim organom, aby uniknąć problemów.

Od tej reguły związanej z metrażem istnieją jednak pewne wyjątki. Chodzi w niej bowiem o to, by obiekt bez pozwolenia zajmował maksymalnie trzydzieści pięć metrów kwadratowych terenu posesji, a zatem jeśli będzie on dwukondygnacyjny, jego metraż może być już większy. Liczy się to, jaką rzeczywistą powierzchnię na ziemi on zajmie. Warto też wiedzieć, że każdej działce przysługuje konkretna dozwolona liczba garaży. Według oficjalnych zasad na 250 metrów kwadratowych posesji może przypadać wyłącznie jeden garaż, a zatem na działce o wielkości 500 metrów kwadratowych można umieścić maksymalnie dwa garaże.

Ogólna wielkość to jedno, ale liczy się również to, by garaż budowany bez pozwolenia miał odpowiednią wysokość, która musi wynieść przynajmniej dwa metry i dwadzieścia centymetrów. Trzeba też sprawdzić parametry jego bramy. Jej szerokość powinna wynieść przynajmniej 2,3 m, a wysokość – minimum 2 m.

Nie każdy garaż można wybudować bez pozwolenia

Opisując garaż bez pozwolenia, zawsze ma się na myśli garaż wolnostojący, czyli taki, który zostanie postawiony samodzielnie i nie będzie zależeć od innych budynków. Polskie prawo nie pozwala natomiast na stawianie innych garaży bez pozwolenia. Jeżeli więc mają one połączyć się z jakimś budynkiem, trzeba uzyskać na nie specjalistyczne pozwolenie. Innej opcji niestety nie ma.

Źródło ogrzewania domu

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?