risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Zalety i wady ogrzewania gazowego
Lifestyle

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wpływ na to mają przede wszystkim stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz dotacje, które często można otrzymać do zamiany tradycyjnego ogrzewania na gazowe, które mniej zanieczyszcza powietrze.

Co jest potrzebne do tego, by móc korzystać z ogrzewania gazowego?

Ogrzewanie gazowe przeznaczone jest przede wszystkim dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Aby jednak móc z niego korzystać, niezbędnych jest kilka istotnych elementów takich jak:

  • przyłącze gazowe na gaz ziemny lub płynny. Konieczny będzie też specjalny zbiornik, który należy regularnie uzupełniać oraz podawać kontroli szczelności;

  • piec gazowy (na rynku dostępne są różne kotły gazowe, między innymi jednofunkcyjne, kondensacyjne, tradycyjne, dwufunkcyjne, pulsacyjne);

Ogrzewanie gazowe to popularne rozwiązanie stosowane do ogrzewania domu, które jest szczególnie opłacalne w przypadkach, w których obiekt położony jest blisko sieci gazociągowej.

Zalety i wady korzystania z ogrzewania gazowego

Piece gazowe to popularna w ostatnich latach metoda ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak każde inne rozwiązanie, taki i kotły gazowe mają zarówno swoje zalety (których jest naprawdę sporo), jak i wady.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe? Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim ze względu na stosunkowo niższe koszty eksploatacji szczególnie w porównaniu z kosztami wynikającymi z użytkowania ogrzewania gazowego. Koszty ogrzewania podłogowego gazowego są niemal identyczne jak w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego. Bez wątpienia dużym atutem ogrzewania gazowego jest to, że jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ nie powoduje tak dużej emisji zanieczyszczeń, jak piece opalane węglem czy drewnem.

Piece gazowe są wygodne, łatwe w obsłudze – wystarczy je tylko odpowiednio ustawić. Nie ma potrzeby pilnowania płomienia ani dokładania do pieca, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. A way ogrzewania gazowego? To przede wszystkim pewne ograniczenia, których efektem jest to, że nie w każdym budynku będzie można z niego skorzystać. W przypadku bloków, kamienic czy wieżowców możliwość podłączenia autonomicznego ogrzewania gazowego nie istnieje, ponieważ by do tego doszło, zgodę muszą wyrazić wszyscy mieszkańcy budynku, co udaje się niezwykle rzadko. Bez większych trudności natomiast z ogrzewania gazowego mogą korzystać mieszkańcy domów jedno- lub wielorodzinnych.