risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

jak zabezpieczyć taras
Dom Ogród

Jak zabezpieczyć taras przed pogodą

Taras jest wspaniałym miejscem do relaksu. Jednak przez to, iż znajduje się on na zewnątrz nie trudno zgadnąć, że nie jest odporny na pogodę, która często bywa trudna i uciążliwa. Dlatego trzeba pamiętać, że jeśli chcemy się cieszyć tarasem przez większość lub nawet cały rok trzeba wiedzieć jak zabezpieczyć taras. 

Zobacz także: Podłoga na taras – co wybrać?

To jak z tą pogodą?

Niestety lub stety życie w tej części świata, w której mamy okazję doświadczać wszystkich czterech pór roku wymaga bardzo dużej elastyczności i szybkiego dostosowywania się do pogody. Bywa jednak tak, że w upalne lato przychodzi niespotykanie chłodny wieczór lub po prostu pada deszcz przez cały dzień, a w ciepłą wiosnę zaczyna lać się żar z nieba. Przez takie niesprzyjające okoliczności wydawać by się mogło, że element naszego domu jakim jest taras, staje się zbędny i bezużyteczny. Nie urządzi się grilla kiedy od rana pada tak, że jest wrażenie, że ktoś wylewa na dom wiadra z wodą. Jest jednak na to sposób i oto parę elementów, o których musisz pamiętać:

  • zadbaj o odpowiednie materiały przy budowie, dobrej jakości podłoga czy balustrady znacznie ułatwią ci zabezpieczenie tarasu. Sprawią, że będzie Ci on służył przez długie lata
  • zadbaj o osłonięcie tarasu przed słońcem
  • koniecznie pomyśl o ochronie przed wiatrem i deszczem. Możesz użyć parasola, markizy, pergoli czy żaluzji zewnętrznych. W tym przypadku dobrze sprawdzą się też przesuwne ściany boczne, które zapobiegają dostaniu się deszczu czy wiatru do środka tarasu
  • musisz pamiętać o ochronie przed zimnem jeśli chcesz korzystać z tarasu cały rok. Do tego również będą świetne przesuwne ściany boczne. Pomyśl również o jakimś specjalnym kominku lub ogrzewaczu, które zapewnią dodatkowe ciepło
  • nie zapomnij, przy wyborze mebli, aby były one przeznaczone do użytku zewnętrznego i odporne na warunki atmosferyczne.
jak zabezpieczyć taras

A co z drewnem?

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem drewnianego tarasu, to musisz wiedzieć, że zamontowanie dodatkowych elementów takich jak ściany boczne czy pergole nie będą wystarczające. Drewno jest bardziej wymagającym materiałem. No więc jak zabezpieczyć taras drewniany? 

Po pierwsze, okresowe czyszczenie. Musisz zadbać, aby twój taras był co jakiś okres regularnie czyszczony. Ten okres będzie się różnić w zależności np. od jakości drewna. Jednak, żeby dobrze zabezpieczyć taras drewniany trzeba go co jakiś czas wyczyścić. To pozwoli usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia i wilgoć.

Po drugie impregnacja. Żadne drewno zbyt długo nie wytrzyma bez impregnacji nie wspominając już o latach. Impregnaty chronią drewno przed uszkodzeniami, zabrudzeniami i zapobiegają jego blaknięciu. Same plusy zero minusów, minusy się pojawią jeżeli stwierdzisz, że impregnacja drewna jest zbędna. Tutaj warto również pomyśleć o lakierowaniu, które dodatkowo chroni od wilgoci i jeszcze bardziej zwiększa odporność na działanie czynników atmosferycznych.

No i po trzecie zadaszenie. Zadaszenie jest ważnym elementem. W przypadku jeśli zastanawiamy się jak zabezpieczyć taras drewniany to jest to jedna z ostatnich rzeczy, o których powinniśmy pomyśleć. Cóż nam po pięknym daszku jeżeli pod nim będziemy stać na spróchniałym drewnie. 

Jak zabezpieczyć taras?

Sposobów na zabezpieczenie tarasu jest bardzo dużo, można wszystko dopasować do stylu jaki na nim panuje oraz do własnych potrzeb i preferencji. Jednak, żeby móc cieszyć się nim jak najczęściej i nie przejmować się pogodą trzeba o to zadbać i wybrać odpowiednie elementy, które to umożliwiają. 

Zobacz także: Najlepsze sposoby na ochronę tarasu przed wiatrem