risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Projekty domów parterowych w kształcie litery I - jak wybrać najlepszy?
Dom

Projekty domów parterowych w kształcie litery I – jak wybrać najlepszy?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Pierwszym poważnym krokiem w stronę własnych czterech ścian jest wybór projektu. Wciąż mało popularne, a z wielu powodów atrakcyjne rozwiązanie to dom w kształcie litery I. Kiedy warto się na niego zdecydować? Gdzie szukać gotowych projektów? Jak wybrać najlepszy dla swojej rodziny projekt domu parterowego w kształcie litery I?

Dlaczego warto postawić na dom w kształcie litery I?

Planowanie wymarzonego domu warto rozpocząć od ustalenia kształtu budynku. Jak go wybrać? Wiele zależy od rozmiarów działki, tego, czy budynek ma być parterowy, czy piętrowy, ale też od oczekiwań co do stylu i rozplanowania przestrzeni.
Dawniej największą popularnością cieszyły się tak zwane kostki – domy na planie kwadratu. Dziś chętnie stawiane są domy parterowe – mniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu, bardzo funkcjonalne, bo nie wymagające poruszania się między poziomami. Ten typ domu często przybiera kształt litery I – pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wygospodarować miejsce dla każdego członka rodziny, jednocześnie pozostawia do dyspozycji ogród. projekty domów parterowych w kształcie litery l uchodzą za nowoczesne, uniwersalne i bardzo funkcjonalne.

Gotowy projekt czy projekt na zamówienie?

Jeśli chodzi o projekt domu, każdy decydujący się na budowę ma do wyboru dwa scenariusze: albo zleca przygotowanie projektu indywidualnego wedle jego zaleceń, albo wybiera jeden z gotowych projektów dowolnego biura architektonicznego.
Pierwsze rozwiązanie pozwala na maksymalną personalizację: dopasowanie domu do kształtu i wymiarów działki oraz do potrzeb zleceniodawcy. Drugie to oszczędność czasu i pieniędzy, a najczęściej wcale nie jest mniej praktyczne. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych gotowych projektów domów parterowych w kształcie litery I – o różniej powierzchni, zagospodarowaniu, stylu. Większość architektów oferuje również usługę dopasowania konkretnego projektu do oczekiwań rodziny, czyli np. drobne zmiany konstrukcyjne czy inną aranżację.

Projekty domów parterowych w kształcie litery l – co wybrać?

Na co zwracać uwagę, przeglądając projekty domów parterowych w kształcie litery l? Najważniejsze kryterium to ilość, rozkład i aranżacja pomieszczeń. Tę trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb rodziny. Dopasować do swoich oczekiwań liczbę sypialni, zdecydować, jak duży ma być salon, gdzie powinna znaleźć się kuchnia.
Druga kwestia to ilość i rozmieszczenie okien, taras, możliwość zaaranżowania przestrzeni wokół domu. Bardzo ważny jest także styl budynku, choć w tej kwestii istnieje duża dowolność wprowadzenia zmian, jeśli chodzi o materiały czy kolorystykę.