risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

Okap nad wyspą - nowocześnie i z pomysłem
Dom

Okap nad wyspą – nowocześnie i z pomysłem

Zapachy z kuchni unoszące się po całym domu? Któż z nas tego nie zna? Przesiąknięte aromatem potraw ubrania, a czasem nawet wilgoć na ścianie – oto kolejne skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczenia. Rozwiązaniem jest okap, czyli urządzenie redukujące opary pochodzące z gotującego się jedzenia. Gdy kuchnia połączona jest z salonem, a jej centralny punkt zajmuje wyspa, prawdziwą bolączką staje się wybór odpowiedniego wentylatora. Czy okap nad wyspą może prezentować się atrakcyjnie?

Otwarta kuchnia – hit ostatnich lat

Kuchnia za ścianą należy do przeszłości. Coraz więcej mieszkań i domów jest projektowana z myślą o stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni. Kuchnia otwarta na salon powiększa optycznie wnętrze, jest bardziej praktyczna, daje możliwość lepszej organizacji czasu. Gotując, możemy na przykład obserwować dzieci bawiące się w dużym pokoju.

Cechą charakterystyczną otwartej kuchni jest wyspa, czyli zabudowa zlokalizowana na środku, która najczęściej służy do przyrządzania posiłków. Od naszych osobistych preferencji zależy, czy będzie to tylko dodatkowy rząd szafek z prostokątnym blatem, czy główne miejsce kulinarne z płytą grzewczą.

Czy okap nad wyspą może się podobać?

Okap nad centralnym punktem kuchni widoczny jest z każdej strony. Zwolennicy przyściennych pochłaniaczy decydują się na wstawienie kuchenki lub płyty grzewczej raczej w okolicy szafek kuchennych, aby okap nie wysuwał się na pierwszy plan. Na szczęście producenci zaczęli mocniej stawiać na design, dzięki czemu okapy nad wyspą prezentują się niezwykle nowocześnie. Kształtem przypominają lampy, tuby bądź abażury.

Okap nad wyspą – wersja dekoracyjna

Jeśli zdecydowaliśmy, że okap ma być zlokalizowany nad wyspą, postawmy na model zdobniczy. Najlepszym rozwiązaniem jest okap na wzór wiszącej lampy. Idealnie komponuje się z aranżacją kuchni. Pełni on nie tylko funkcję wyciągu, ale także źródła światła (obecnie każdy okap wyposażony jest w oświetlenie halogenowe).

Innowacyjną opcją jest okap w kształcie bryły: prostopadłościanu lub walca. Jeśli kuchnia jest urządzona w stylu modernistycznym, świetnie będzie z nią współgrał. Oczywiście powinien dobrze komponować się również z innymi sprzętami: lodówką, zmywarką, czy piekarnikiem.

Wybierając podwieszany pochłaniacz nad wyspą, warto zastanowić się nad jego parametrami, takimi jak timer oraz system soft touch, który umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą dotyku. Niektóre okapy można włączać i wyłączać za pomocą pilota z dowolnego miejsca w kuchni.