risdekoracje.pl

Portal nieruchomości

żarówka
Dom

Jakie zalety ma żarówka E27 w technologii LED?

Oszczędzanie energii elektrycznej stało się w obecnych czasach już nie tylko kwestią ochrony środowiska, ale koniecznością. Wysokie ceny atakują nas z każdej strony, stąd obniżenie rachunków za energię jest absolutnie niezbędne. Do tego celu najlepiej nadają się żarówki wykonane w technologii LED, a więc zawierające diody świecące. Może to być żarówka E27, E14, GU10 i o innych popularnych typach gwintów oraz mocowań. Sprawdzamy jakie są zalety takich żarówek i jak pozwalają nam oszczędzać prąd elektryczny.

Dlaczego technologia LED?

Emisja światła w standardowej żarówce, która posiada włókno wolframowe, polega na rozgrzaniu cienkiego drucika do bardzo wysokiej temperatury. Staje się on tak gorący, że intensywnie emituje światło widzialne, jednak mnóstwo energii jest podczas tego procesu marnowane. 95% prądu, który pobierały zwyczajne żarówki wolframowe, tracone było bowiem na emisję ciepła. Natomiast żarówka E27 w technologii LED traci zaledwie ułamek tej mocy, ponieważ generowanie światła widzialnego jest tam osiągane w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim wykorzystuje się do tego już nie drucik, który rozgrzany jest do ogromnej temperatury, ale zjawisko emisji fotonów w półprzewodniku elektrycznym, jakim jest dioda. Właśnie dlatego diody LED nazywają się bardzo podobnie, jak półprzewodniki stosowane w elektronice. Żarówki E27 mogą zawierać od jednej do nawet kilkuset małych diod LED, dzięki którym osiągają różne moce świecenia. Jednak nawet najmocniejsze egzemplarze, emitujące w porównaniu tyle światła co żarówka tradycyjna o mocy 100 W, pobierają z sieci zaledwie 10-15 W.

Oszczędności i wpływ na środowisko

Nie da się ukryć, że tego typu żarówki kupujemy głównie ze względu na zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji niższe rachunki. Jeżeli więc mamy cały dom oświetlony standardowymi żarówkami wolframowymi, to zmiana ich wszystkich na żarówki E27 LED z pewnością przyniesie bardzo dużą korzyść finansową. Inwestycja ta zwróci się nam w przeciągu kilku miesięcy, maksymalnie do dwóch lat, jeżeli dom jest zamieszkany przez cały rok, przez 3 osoby. Nie można też pominąć korzystnego wpływu, jaki żarówki LED mają na środowisko naturalne. Przede wszystkim dobre jakościowo egzemplarze starczają na bardzo długo, nawet 5-10 lat, podczas gdy nawet najlepsza żarówka wolframowa wystarczała na około rok, góra dwa lata świecenia. Jest to mniej odpadów, a także mniejsze nakłady żarówek produkowane w fabrykach. Jednak przede wszystkim, biorąc pod uwagę że 90% energii elektrycznej jest w Polsce produkowanej z węgla, żarówka E27 bardzo mocno przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Mniejsze obciążenie sieci energetycznej to mniej spalonego węgla, a wszyscy doskonale wiemy jak bardzo jego spalanie szkodzi środowisku naturalnemu.