Styl industrialny: jak urządzić mieszkanie? 11 inspiracji

Duża przestrzeń, betonowe ściany i stalowe dodatki. Wnętrze przestronne, przypominające fabrykę. Czy ktoś tu mieszka? Oczywiście! Styl industrialny na dobre zagościł we wnętrzach. Miłość do aranżacji loftowych sprawiła, że wiele tradycyjnych mieszkań zmieniła się nie do poznania. Surowe wnętrza, których ściany pokrywa cegła bądź beton i meble wyciągnięte z piwnicy nadszarpnięte zębem czasu na pierwszy rzut oka nie sprawiają wrażenia przyjemnych i ciepłych. A jednak mieszkania urządzone w stylu industrialnym są przytulne i zachęcające do spędzania w nim czasu. Styl industrialny to połączenie oryginalności, która zespala ze sobą to co stare i surowe z tym, co nowoczesne.

Jak powstał styl industrialny?

Styl industrialny swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych – powstał w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku. Pofabryczne budynki, opuszczone zakłady i magazyny zaczęto przekształcać w pomieszczenia mieszkalne. I robił to nie kto inny, jak artyści, którzy szukali oryginalnych wnętrz, które dadzą im moc tworzenia. Otwarte przestrzenie wypełnili tym, co znaleźli i tak powstały idealne do mieszkania apartamenty. W Polsce moda ta rozpoczęła się dużo później – dopiero w latach 90. ubiegłego wieku i trwa do tej pory. Lofty dają wiele możliwości aranżacyjnych na ciekawą i nowoczesną przestrzeń. Jednak nie trzeba być ich właścicielem, aby stworzyć w swoich wnętrzach aranżacje w stylu industrialnym. Wystarczy tradycyjne mieszkanie, które dzięki industrializmowi stanie się wyjątkowe.  Zobacz, jak zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym!

Styl industrialny: ściana w roli głównej!

Ściany w stylu industrialny pełnią bardzo ważną rolę. Często jest to rola pierwszoplanowa – i tak możemy na nich zobaczyć drewno, stal, beton, cegłę czy też szkło. Każdy z tych materiałów może zdobić wiele ścian bądź znajdować się tylko na jednej i stanowić element ozdobny. W stylu industrialnym zarówno w salonie, jak w sypialni, kuchni, czy gabinecie ściany te mogą mieć zacieki, pęknięcia, zadrapania – jednym słowem z pewnością nie będą zwykłe i nudne, a na pewno przyciągną wzrok odwiedzających.

styl indutrialny - ściana

Źródło: digsdigs.com

styl industrial: aranżacja kuchni

Źródło: bloglovin.com

aranżacja wnętrz - styl industrialny

Źródło: mydomaine.com

Fototapety – sposób na zostawienie tynku w spokoju!

Jednak bez obaw – jeśli nie masz ochoty zdzierać świeżo położonego tynku z pomocą przyjdą inne rozwiązania. Jednym z nich są fototapety. Szybko i bez trudu zaaranżujesz nimi przestrzeń w stylu industrialnym. Bardzo wiele fototapet imituje cegłę, beton czy obdrapane, betonowo-ceglane ściany. Decydując się na fototapetę masz wiele możliwości – możesz wybrać odpowiedni kolor cegły, betonu, czy też umiejscowienie zacieków i przetarć. Kolejnym rozwiązaniem obok fototapet są płyty. I tutaj już również możesz dowolnie wybrać materiał – może to być cegła, stal, drewna czy beton. W stylu industrialnym świetnie sprawdzą się również deski – będą dobre nie tylko na podłodze, ale również na ścianie. Drewno z sękami, w różnych odcieniach doda wnętrzu ciepła.

styl industrialny - fototapeta

Źródło: freshideen.com

styl industrialny - fototapeta do sypialni

Źródło: brit.co

fototapeta do przedpokoju - styl industrialny

Źródło: rebelwalls.com

Styl industrialny: jakie wybrać meble i dodatki?

Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym związana jest z zasadą „im mniej, tym lepiej„. Tutaj najważniejsza jest przestrzeń, która nie znosi przepychu. Dlatego jeśli wybierasz meble i dodatki do wnętrz w stylu industrialnym koniecznie o tym pamiętaj! Jednym z typowych must have są drewniane i stalowe stoliki, odrapane krzesła i komody z recyklingu. Świetnie sprawdzi się również stół z warsztatu czy meble z drewnianymi frontami. Kolejnym must have są lampy. Najlepsze będą te wyciągnięte ze starych zakładów bądź fabryk, jeśli jednak nie możesz ich zdobyć, to warto pamiętać, że wnętrza industrialne lubią wszystko, co wystaje i wisi, dlatego też lampy mogą być wyposażone w długie, eksponowane przewody. Kolejnym z dodatków są stalowe, drewniane i szklane przedmioty. Świetnie sprawdzą się regały poskręcane z różnego rodzaju rurek, fotoobrazy, obrazy lub plakaty w szklanych ramkach, a także drewniane litery, doniczki (!) bądź organizery. Styl industrialny niesie ze sobą wiele możliwości – masz w planach aranżację przestrzeni właśnie w tym stylu?

styl industrialny - dodatki - lampy

Źródło: myunfinishedhome.com

industrialne dodatki - lampy

Źródło: comfydwelling.com

styl industrialny - dodatki

Źródło: urbanoutfitters.com

styl industrialny - dodatki

Źródło: jelanieshop.com

industrialnie - dodatki

Źródło: stylemepretty.com

Podoba Ci się? Podaj dalej!
Facebookgoogle_pluspinterest

Dodaj komentarz